HISTORIA SERII MORTAL KOMBAT  txt - Mnino

Jeżeli jesteś zainteresowany rozbudową tej strony, to czekam na meila od Ciebie.

Mortal Kombat 1

W 1992 roku została wydany Mortal Kombat 1. Ta gra dała początek całej smoczej serii. Gra jest dwuwymiarowa z digitalizowanymi postaciami występującymi w grze. Grę stworzyli praktycznie sami John Tobias i Ed Boon. Tobias był głównym programistą MK1, a Boon stworzył wszystkie postacie. Projektując postacie opierał się o głównie mitologię. Przygotowanie postaci zajmowało mu 3-4 tygodnie. Wszystkich postaci w grze było 10, w tym 7 dostępnych, jedna ukryta i dwaj bossowie. Cała gra była tworzona niecały rok. Gra była bardzo brutalna, dlatego nawet w kilku krajach nie trafiła na pułki sklepowe. Posiadała doskonałą grafikę w porównaniu do innych bijatyk. Odniosła wielki sukces na rynku gier komputerowych. Jednym z powodów tego sukcesu było "Fatallity!", czyli wykończenie przeciwnika w bardzo brutalny sposób na koniec walki. Twórcy gry zachęceni sukcesem zaczęli pracować na kolejną częścią gry.

Mortal Kombat 2

Pod koniec 1993 roku ukazała się kolejna część MK. Wszystkiego było w niej więcej niż w poprzedniej części - więcej wojowników, aren, szerszy garnitur ciosów oraz więcej wykończeń. W poprzedniej części postacie miały od siedmiu do dwudziestu ciosów. Grafika jest czteroplanowa z doskonałą animacją postaci i plansz. Wracając do wykończeń, w tej części są po 2 Fatality i dodatkowo Pit (Stage) Fatality na trzech arenach. Oprócz standardowych fatalitów pojawiły się inne wykończenia, a mianowicie babality i friendship. O ile cała gra ma mroczny klimat, to te 2 wykończenia wprowadzają trochę humoru. Babality to zmiana w dziecko, a Friendship to okazanie dobrych zamiarów (np. Johnny Cage daje autograf, a Liu Kang tańczy). Po ukazaniu się tej gry nie było gracza, który by nie wiedział co to jest Mortal Kombat. W sklepach pojawiła się masa gadżetów związanych z MK, takich jak komiksy, plakaty, koszulki, różne figurki czy nawet karty. Wielu fanów serii uważa tą część za najlepszą, ja też. Wiadomo było, że wkrótce ukaże się kolejna część gry.

Mortal Kombat 3

Po roku od premiery MK2 pojawiła się kolejna część. W USA na pułkach sklepowych MK3 pojawiło się w październiku 1995 roku. Premiera gry poprzedzona była ogromną kampanią reklamową. Takiej reklamy nie miała wcześniej żadna inna bijatyka na peceta. Grafika jest lepsza niż w MK2, więcej postaci, które są bardziej dopracowane. Plansz też jest więcej i do tego składają się z siedmiu poziomów scrollingu. W tej części jest więcej postaci - 18, w tym 15 dostępnych normalnie, jedna ukryta i dwaj bossowie. Pojawiło się więcej wykończeń. Nadal postacie mają po 2 fatale, po jednym animality i babality. Doszło Animality - zwycięzca zmienia się w zwierze i robi brzydkie rzeczy z przegranym. Ciekawy jest również nowy system wykonywania combosów, który jest punktowany (pojawiają się napisy z ilością zadanych ciosów i procentami odebranego życia). Mimo wszystkich tych zalet gra straciła na klimacie. Nie jest już tak brutalna jak poprzednie części. Wykończenia są bardziej humorystyczne niż brutalne i krwawe. O ile zdanie na temat drugiej części są bardzo pozytywne, to tutaj są podzielone. Moim zdaniem w grze wprowadzono za dużo nowych rozwiązań, które zniechęciły fanów. Moim zdaniem gra jest gorsza od MK2, ale i tak jest bardzo dobra.

Ultimate Mortal Kombat 3

Twórcy chcąc jeszcze trochę zarobić na MK3 stworzyli usprawnienie tej części, które ukazało się na automatach i na konsoliach Sega Saturn, Super Nitendo. W tej części nie wprowadzono żadnych szokujących zmian. Dodano kilka nowych plansz oraz postacie z poprzednich części, których nie było w MK3 oraz 2 nowe twarze - Ermac i Rain. Opórcz tych dodatków pojawiło się nowe wykończenie - Brutality! (długa seria szybko zadawanych ciosów po czym przeciwnik eksploduje). Gra nie odniosła sukcesu, m.in. dlatego, ze wydana została tylko na 2 platformy oraz nie wnosiła nic nowego do serii. 

Mortal Kombat The Movie

Po ukazaniu się MK2 zaczęły krążyć plotki o produkcji filmu opartego na fabule gry. Premiera filmu nastąpiła krótko po ukazaniu się MK3. Był to drugi film kręcony na podstawie bijatyki. Pierwszy film Street Fighter uważany jest jako kiepski, mimo świetnej obsady. Obawiano się, że z MK The Movie będzie tak samo, jednak wszystkie obawy zostały rozwiane. Film opiera swoją fabułę na pierwszej części gry oraz zahacza nieco o historię drugiej częsci gry. MK The Movie uważany jest za jedną z najlepszych ekranizacji gry komputerowej. Zastosowano ponad dwieście efektów specjalnych, które robią bardzo dobre wrażenie. Obsada filmu jest również dobra. W roli Rayden'a wystąpił sam "nieśmiertelny" Christopher Lambert. Po sukcesie MK The Movie, zaczęto prace nad kolejną częścią filmu ze smoczej serii.

Mortal Kombat Początek Wyprawy

Gdy na ekranach kin był the Movie na kasetach video pojawiła się animowana wersja kinowego filmu. W filmie miejscami pojawia się świetna trójwymiarowa animacja i efekty specjalne. Jednak czasem nasze oczy muszą się zadowolić niskiej jakości i kiepsko wyglądającą animacją dwuwymiarową przypominającą filmy animowane z lat 30-tych, 40-tych, z tą różnicą, że kolorowe. Fabuła tego filmu video jest nieco węższa niż jego kinowego odpowiednika. Akcja rozpoczyna się od momentu gdy wojownicy wsiadają na statek i trwa, aż do rozpoczęcia turnieju

Mortal Kombat Trilogy

  Wkrótce po ukazaniu się UMK3 twórcy gry wydali kolejną część - MK Trilogy. Jest połączeniem wszystkich części MK, które ukazały się dotychczas - MK1, MK2, MK3 i UMK3. W grze są wszystkie postacie z poprzednich gier (niestety nie ma tylko Dziadka Shang-Tsunga) Wykończenia są takie same jak w poprzednich częściach. Gra została wydana na więcej platform niż UMk3 (PlayStation, Nitendo 64, oraz PC), przez co szersze grono graczy mogło w nią zagrać. Uważana jest za jedną z lepszych części serii, a przez niektórych nawet za najlepszą.

Mortal Kombat 4

  Głośno było o tej części MK przed premierą, gdyż Midway zapowiedziało, że gra będzie w 3D. Gra ukazała się pod koniec 1997 roku i była poprzedzona szeroką kampanią reklamową. O grze mówiono w różnych programach telewizyjnych. W grze jest 15 normalnie dostępnych wojowników i jeden boss (ponownie Goro z MK1). MK4 został wydany na pięć platform (PlayStation, Nitendo 64, PC, automaty i GameBoyColor). Trójwymiarowe areny są w kształcie kręgu i prezentują się przyzwoicie. Muzyka w rze jest cyfrowej jakości. "Wyrzucono" z gry nie potrzebne zakończenia typu babality, animality czy friendship pozostawiając jedynie każdej postaci po dwa Fatality i dwa Stage (Pit) Fatality. Gra powróciła do klimatu znanego z MK1 i MK2, co bardzo ucieszyło fanów. Troche twórcy przesadzili z krwią, która w innych częściach wygląda jako tako, a w MK4 jak "budyń". Zdania na temat gry są podobnie jak w przypadku MK3 podzielone - jedni uważają, ze ta część jest bardzo dobra, a inni przeciwnie. Tak czy siak jest jedną z bardziej znanych części MK. 

Mortal Kombat 2 Annihilation

  Wkrótce po premierze MK4 ukazała się druga część filmu. O ile pierwszą część uważa się za bardzo dobrą, to ta jest trochę gorsza. Postacie są z MK Trilogy a cała historia jest znacznie zmieniona i nie można jednoznacznie powiedzieć do której części gry nawiązuje. Najbardziej fabułą łączy się z UMK3. Chociaż ścieżka dźwiękowa, sceny walk i obsada nie są takie złe, to ogólnie film uważany jest za "przekombinowany" i niezbyt ciekawy.

Mortal Kombat Conquest

  Po dwóch filmach z serii MK na dużym ekranie przyszedł czas na serial, który składa się z 22 odcinków. Opowiada on historie na 500 lat przed turniejem MK, w którym biorą udział Liu, Johnny i Sony'a. Zdania na temat tego serialu są podzielone, jednak fanom serial przypadł bardzo do gustu. Historia jest w nim nieco zmieniona, ale nie aż tak jak w MK2 Annihilation. Serial był emitowany kilka razy w naszych rodzimych stacjach telewizyjnych, a pierwszy raz od września 1999 roku na antenie Polsatu. W połowie 2002 roku 2 pierwsze odcinki tego serialu zostały wydane na płytach DVD i VHS. Ogólnie mówiąc seriale te jest udany i w porównaniu do innych seriali o podobnej tematyce stoi na dość wysokim poziomie. 

 Mortal Kombat Gold

 Po ukazaniu się na rynku konsoli Sega Dreamcast twórcy MK chcieli wydać MK4 na tę platformę w nieco odświeżonej wersji. Gra została stworzona na podobnej zasadzie jak UMK3 - dodano kilka nowych aren, 6 wojowników z poprzednich części (w tym jedną ukrytą), które nie znalazły się w MK4. Dodano również możliwość wyboru broni przed walką. Gra jest jeszcze bardziej podobna do MK4 niż UMK3 do MK3 i nic nowego nie wnosi. Gdyby nie fakt, że gra została wydana tylko na Dreamcast'a mogłaby zyskać szerszą popularność, a tak to dostępna jest tylko dla wąskiej grupy graczy posiadających tą konsolę. 

 Mortal Kombat Defenders of The Relam

  Jest to serial animowany, na który składa się 13 odcinków. Postacie w tym serialu są głównie z MK Trilogy. Pojawiają się również całkiem nowi bohaterowie nie znani wcześniej z żadnej części gry czy nawet filmu. Jak do tej pory serial ten niestety nie ukazał się w żadnej polskiej stacji telewizyjnej. Na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych serial ten jest dosyć popularny.

 Mortal Kombat Special Forces

  Gra-rozczarowanie - tak można określić MKSF po wypowiedziach fanów. Jest to kolejna część MK z serii "Mythologies". W poprzedniej część "Mythologies" głównym bohaterem był Sub-Zero, a w MKSF jest Jax. Miała być też Sony'a, ale sprawy się trochę pokomplikowały i został tylko Jax. W odróżnieniu od MKM gra jest 3D. Do dyspozycji mamy osiem w pełni trójwymiarowych poziomów. Historia gry kręci się wokół Kano, Jarka i całego klanu Black Dragon. MKSF ukazał się tylko na PlayStation i uważany jest ogólnie za porażkę, a fani nawet twierdzą, że jest najgorszą częścią całej serii, trudno im się dziwić.

 Mortal Kombat Deadly Alliance

  Po 5 długich latach oczekiwań legenda Mortal Kombat ożyła na nowo. Dokładnie 22 Listopada 2002 w piątek. Dzień ten określono jako "Fatality Friday". Ta część znacznie różni się od poprzednich. Zmieniono całkowicie system walki. Pojawiła się możliwość swobodnego poruszania się w trzech wymiarach i można powiedzieć, że MK tak naprawdę dopiero teraz wkroczył w trzeci wymiar. Muzyka w grze jest po prostu świetna. A to m.in. za sprawą zespołu Adema, który na potrzeby gry nagrał teledysk "Immortal". DO dyspozycji gracza jest 21 postaci, oraz 2 ukryte. Jest jeszcze jeden boss - Moloch. Zrezygnowano ze wszystkich wykończeń, pozostawiając każdej postaci po jednym Fatality. Nie ma również Stage (Pit) Fatality, a na wielu arenach można by wykonać efektowne fatale. Co do samych aren, to recenzent jednego z czasopism określił mianem "mistrzostwa świata" i faktycznie, areny są dopracowane w każdym szczególe i przepełnione animacją. O ile MK:DA jest gorszy pod względem grywalności od Soul Calibur, Virtua Fighter, czy Tekken, to pod względem grafiki i muzyki dorównuje SC i przewyższa VF i Tekkena. Mówiąc krótko - warto było czekać na piątą odsłonę Mortal Kombat.

Mortal Kombat Tournament Edition

  Po premierze "piątki" twórcy nie tracąc czasu wzięli się do pracy nad usprawnieniem MK:DA w wersji na GameBoy Advance. W konwersji MK:DA na tą platformę zabrakło kilku postaci. W MK:TE dodano te postacie, oraz trzy postanie nowe Sektor Noob Saibot i znana jedynie z MKM: Sub-Zero - Saarena. W tym "ulepszeniu" dodano opcje Tag Team (wybieramy 2 postacie i podczas walki możemy je zmieniać) oraz możliwość gry w kilka osób poprzez połączenie kilku GBA kablami. Nowością jest również Fatality bronią.  Gra jest naprawdę dobbra, jeżeli masz Game Boya, to nie czekaj tylko kupuj.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany rozbudową historii serii o kolejne części Mortala, to czekam na miela od Ciebie.

www.mortalkombat.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone!