Jest to pierwszy MK na konsole PS3 & X-360 gra została wydana 16.11.2008r przez firmę Midway.
Nowa odsłona klasyki bijatyk z serii Mortal Kombat.
Grafika generowana przez silnik Unreal 3
Nowe elementy walk – walki powietrzne, walki kontaktowe
Nowe niesamowite areny walk.
Możliwość toczenia walk online.
Gdy fani dowiedzieli się o nowym nadchodzącym MK z postaciami komiksów ze stajni DC Universe, fani gry się podzielili na zwolenników i przeciwników, mnie osobiście nie odpowiadało umieszczenie w świecie Mortal Kombat postaci takich jak Scorpion, Batman czy Kapitam Marvel. Lecz nie jest tak najgorzej jak większość myślała, Gra daje nam możliwość wybrania przeciwników. Mamy do wyboru postacie ze stajni MK, lub z DC albo jak kto woli może wybrać opcję mixu postaci. W ten sposób możemy się odciąć od DC.

Do wyboru mamy 11 postaci w tym ukryty Shao-Kahn. W tej części jako jedynej nie mamy żadnej nowej grywalnej postaci wszyscy są nam dobrze znani z poprzednich odsłon: Scorpiona, Sub-Zero, Sonya Blade, Shang-Tsung, Kitana, Jax, Liu-Kang, Raiden, Kano, Baraka i ukryta postać Shao-Kahn, bossem w grze jest Dark-Kahn. Jak to w każdym mortalu przystało mamy nowe ciosy i tak dla przykładu Scorpion potrafi pokryć swoje ciało ogniem, a Sub-Zero może zrzucać ogromne bloki lodu na głowę przeciwnika. Warte odnotowania zmiany nastąpiły w postaci Baraki, który może teraz walczyć zarówno z wyciągnięty ostrzami, jak i bez nich, co daje mu dwie całkiem różne techniki.

Grafika jest niestety wręcz przeciętna jak na konsole PS3, X-360, spodziewałem się znacznie czegoś lepszego na silniku Unreal 3, obrażenia podczas walki które możemy otrzymać jak np.: siniak, podbite oko, zadrapania, czy porwanie ubioru, uzupełniają ubytek na przeciętnej grafice. Muzyka jest jak za każdym razem świetna dobrze dopasowana do aren, oddająca klimat. Dźwięki, odgłosy oraz lektor również są bardzo dobrze zrobione chociaż Liu-Kang nie wyje tak często jak zawsze, to do muzyki i dźwięków nie można się przyczepić.

Aren jest stanowczo za mało mamy wrażenie że w kółko gramy na tej samej arenie. Same areny są dobrze wykonane widać na nich konflikt dwóch światów, Na niektórych arenach możemy wykonywać Test Your Might (przebijanie się przez ściany bardzo efektowne dla oka) lub Free Fall Kombat (polega na podbiciu przeciwnika z areny i okładanie go pięściami w trakcie spadania, na poniższą arenę) Niestety nie mamy już nic w stylu Stage Fatality czy Dead Trapów. Jest to pewnie spowodowane dostępnością gry już od 15 roku życia.

System walki został znacznie zmieniony, przywrócili Run dzięki czemu walka znacznie przyspiesza, kombosy możemy zakańczać umiejętności postaci co pięknie wygląda na ekranie, do tego dochodzi Rage dzięki niemu postać jest odporna na ataki, traci moc lecz nie traci równowagi. Nowością jest również Klose Kombat - walka w zwarciu, łamanie kończyn, wyrywanie ze stawów, jedyna ucieczka to dostać cztery uderzenia lub nacisnąć w tym samym momencie ten sam przycisk co przeciwnik żeby odbić cios.

Wykończenia, mimo że gra jest dozwolona od 15 roku życia (Europa 16+) ujrzymy w nim Fatality, niestety nie są one tak brutalne i drastyczne jak to miało miejsce w poprzednich odsłonach, lecz nie mamy czego żałować Midway chciał przyciągnąć większe grono graczy na nie korzyść brutalności, lecz nie odczujemy tak tego bardzo bo te fatality też są świetne i idealnie się nadają żeby poniżyć naszego przeciwnika, np. Liu-Kang ma spadający automat MK na przegranego (chyba już coś podobnego widzieliśmy:-).

Wspomnieć mogę jeszcze o dodatkach których w tej odsłonie nie ujrzymy. Nie zagramy juz w żadnego Konquesta, Motor Kombat czy Tetrisa, nawet nie zobaczymy Krypty (chociaż szkoda bo na Blu-ray można by było trochę wsadzić filmików, zdjęć..) Mamy za to Story Mode który prezentuje się znakomicie poznajemy tam historie wydarzeń i kolizję dwóch światów, przy zmianie rozdziałów dostajemy kolejną postać z MK, wszystko wygląda jak normalny kombat a między walkami są świetne filmiki opowiadające wydarzenia w grze.

Podsumowując nowy Mortal Kombat jest naprawdę czymś nowym i świeżym pomysłem, jest najlepszym mortalem od lat, i nikt tego nie może zaprzeczyć.

 

 

DATA PREMIERY: USA  16 Listopada 2008r, EUROPA  21 Listopada 2008r

Mortal Kombat Forever 2001'  w w w  .  m o r t a l k o m b a t  .  p  l - All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.